pancocon Office Professional Plus 2013 Key and Download URL will be send via Email within 8 hours. cheap office 2013 key buy cheap windows 10 key buy cheap office 2016 key Windows 10 Home Key Office Professional Key sale
Jul 11, 2014 | Post by: Zane No Comments

Vasaras nometnes – lieliska iespēja atpūsties un apgūt ko jaunu ne tikai bērniem

Vasara, saule, jūra, atvaļinājums… Tomēr vasara, teikšu Jums godīgi, vienlaikus ir arī liels izaicinājums. Īpaši ģimenēm, kuras dzīvo pilsētās. Izaicinājums, ja raugāmies uz to kā uz trīs no skolas brīvajiem mēnešiem, kad bērni ir „brīvi kā putni”, kamēr vecāki, lai vai kā gribētu, trīs no ikdienas pienākumiem brīvus mēnešus var dabūt tikai – aizejot no darba. Vecvecāki, visbiežāk, strādājoši, visi pārējie radiņi tāpat, turklāt kurš gan gribēs ucināties ar ne saviem bērniem 3 mēnešus no vietas. Un diez vai arī bērni būs laimīgi, tiekot aizvesti pie 60 gadīgās vecmāmiņas 200 kilometrus no mājām uz visu vasaru. Es nebūt nepārspīlēju, jo tieši tāda varētu būt manu bērnu vasara, ja vien man tas neliktos pārāk nežēlīgi attiecībā pret saviem bērniem.

Un te nu sakāstas tas, ko moderni sauc par menedžmentu un loģistiku. Tikai šoreiz – ģimenes mērogā. Šogad to par visiem 100% izbaudījām arī mēs. Lai nesajuktu prātā, jau maijā visu informāciju, kas attiecās uz vasaras mēnešiem, sāku likt vienā tabulā. No tā datuma līdz tam bērni būs laukos, tad atvaļinājums man, pēcāk vīram, tad bērni jāved uz otriem laukiem, pēc tam nometne utt. Sākumā man tiešām likās, ka esmu pieķērusies neiespējamajai misijai un vieglāk būtu uzrakstīt atlūgumu, tomēr palēnām viss sakārtojās.

Jā, šovasar pirmo reiz abus dēlus (5 un 8 gadi) palaidu uz nometni. Izvēli par labu tieši šai nometnei izdarīju jau agrā pavasarī, jo pērn palikām „aiz strīpas” – šī dienas nometne Rīgas vecāku vidū ir ļoti pieprasīta. Runa iet par  Centrs Dardedze organizēto “Džimbas skolu”. Kā mums viņa patika!!! Nu ļoti. Un ne tikai bērniem, bet arī vecākiem. Ļoti novērtēju to, ko dara Dardedzes speciālisti un uzskatu, ka iegūtās zināšanas un prasmes bērniem ļoti noderēs, jo personīgā drošība ir Nr. 1 brīžos, kad vecāku nav blakus un, bērnam augot, šādu brīžu kļūst arvien vairāk. „Džimbas skoliņas” plusi: 1) programma – pārdomāta un gadu gaitā atstrādāta; 2) ļoti pieņemama un ģimenēm draudzīga cenu politika; 3) neliels bērnu skaits grupā; 4) augsti kvalificēti speciālisti, kas zina, ko dara un dara to no visas sirds (personīgais novērojums).

Tomēr ne vienmēr ar izvēles izdarīšanu par labu vienai vai otrai nometnei iet tik viegli. Tā nu mēs lūdzām LVK biedrus dalīties viedoklī un pieredzē, kas, ļoti ceram, noderēs arī Jums – ja ne šogad, tad citugad!

Vineta Vita, 2 bērnu mamma no Jaunolaines: „Manuprāt, ļoti vajadzīgas nometnes par dažāda veida drošību. Pievienojos Zanei – Džimbas nometnes ir vienkārši super!”, savās pārdomās dalās Vineta. „Savulaik pati esmu bijusi viena no vadītājām kristīgajā nometnē. Nometne notika laukos – vides maiņa jau pati par sevi ir vesels piedzīvojums pilsētas bērniem. Bažīgu mani darīja vien blakus esošā vecā baznīca ar tikpat vecām kāpnēm tajā, bet Dievs bija ar mums un nekas slikts nenotika”. Vinetai ir arī kāds ieteikums no personīgās pieredzes situācijām ar mazajiem bērniem, kurus uz nometnēm sūtīt pāragri: „Kad vēl strādāju bērnudārzā, vasarās pie sevis privātmājā mēdzu pieskatīt 3-4 audzēkņus no grupiņas. Maza, nelegāla nometnīte, tā teikt. Mazajiem visvairāk patika spēles ar bumbu un darbošanās dārzā, sākot ar ravēšanu līdz produktu sagādei pusdienām – bērni paši raka kartupeļus, burkānus, dzērām tikko plūktu piparmētru tēju, saldajā ēdām pašu lasītas avenes ar putukrējumu utt.  Tas bija foršs laiks!”

Inga, 4 bērnu māmiņa no Jelgavas: „Laba, daudzpusīga nometne ir lībiešu bērnu un jauniešu radošā nometne, kas katru gadu jūlija beigās norisinās Mazirbē. Desmitgadīgais dēls brauks jau otro gadu, ir noilgojies. Nometnē ir ne tikai lībiešu valodai veltītas nodarbības, bet arī daudzpusīgas radošās un sporta nodarbes, peldes jūrā. Savukārt mūsu lielais pusaudzis jau ceturto gadu apmeklēs Jelgavas Bērnu un jauniešu mūzikas kluba organizēto Jauno mūziķu nometni Koknesē. Nometnes izskaņā tiek organizēts noslēguma koncerts vecākiem, kas “norauj jumtu” gan skaļuma, gan muzikālās programmas dinamiskuma dēļ. Šogad brauksim klausīties atkal! Jāpiebilst, ka jaunajiem mūziķiem ir stingri iekšējās kārtības noteikumi un nometnes dalībnieki katru dienu apmeklē slaveno Kokneses peldbaseinu”, stāsta Inga. „Turklāt no 14. līdz 20. jūlijam visa ģimene brauksim uz Kurzemi, kur piedalīsimies ikgadējā mākslas plenērā Kandavā, būsim tur pirmo reizi. Solās būt interesanti un jēgpilni, iespējas izpausties būs gan bērniem, gan vecākiem. Katrs pēc saviem ieskatiem un vēlmēm var izvēlēties visu vai daļu no programmas, tiek piedāvāta arī nakšņošana un ēdināšana par samērīgām maksām,” informācijā dalās daudzbērnu māmiņa. „Ja runājam par mums – pieaugošajiem, no personīgās pieredzes varu ieteikt nometni topošajām māmiņām, ko organizē biedrība „Ģimenes šūpulis” – laba aprūpe sievietēm tik īpašajā gaidību laikā. Biedrība organizē arī nedēļas nometni daudzbērnu māmiņām. Nometnes notiek klusuma ieskautās Jaunpalejās, Beverīnas novadā.” Savu sakāmo Inga nobeidz ar vēlējumu/ ieteikumu: „Mans privātais skatījums ir par to, ka ģimenei ar bērniem kādu laiku ir labi pabūt ārpus jebkādā nometnēm, ārpus ikdienas steigas – ar savu reglamentu un piedzīvot īpašo kopā būšanas laiku ar brokastu pankūkām un saimes zupu, mazajiem dzīvesstila rituāliem un radošajām izklaidēm!”

Liāna, 3 skolnieku mamma no Rīgas: „Plaša informācija par nometnēm pieejama: http://nometnes.gov.lv/lapa, tomēr šīs nometnes nereti ir salīdzinoši dārgas un ne visiem vecākiem „pa kabatai”. Aktuālā informācija par nometnēm, kas tiek organizētas ar pašvaldības atbalstu (līdz ar to dalības maksa ir daudz pieejamāka), atrodama www.e-skola.lv, sadaļā – Aktuāli, kur minētas gan dienas, gan diennakts nometnes, brīvā laika pavadīšanas iespējas, arī skolas, kurās tas notiek utt.”. Liāna turpina: „Pati savus bērnus jau trešo gadu sūtu uz divām dienas nometnēm Rīgā, jo: 1) tām ir mūsu ģimenei pieņemama cena (telpu nomu un ēdināšanu apmaksā Rīgas Dome); 2) esmu pārliecinājusies, ka tajās ar bērniem nodarbojas konkrēti, nevis tikai pieskata. Vienīgais mīnuss – šīs nometnes tiek ļoti ātri nokomplektētas. Ja nepaspēj pieteikties pirmajās 2-3 dienās, iespējas tikt – minimālas. Viena no nometnēm ir IK „Auseklis” (www.ikauseklis.lv) organizētā dienas nometne Juglā. Nometne notika jūnija sākumā, programmā (un dalības maksā) bija iekļautas vairākas ekskursijas, Līvu akvaparks, batuti, baseins un dažādas darbnīcas, kā piemēram džudo, mūzika, friziermāksla, keramika utt. Nobeigumā koncerts, savu darbiņu atrādīšana. Mums ļoti patika! Otra ir biedrības „Cita Rīga” (www.izzini.lv) organizētā dienas nometne nedēļas garumā par tēmu „Es kultūras galvaspilsētā Rīgā” (notiks no 21. līdz 25. jūlijam) ar mērķi netradicionālā veidā bērnus iepazīstināt ar Rīgu, ar tās daudzveidību – caur ekskursijām, pārgājieniem, spēlēm un radošajām nodarbībām un brīvā laika projekts „Ar grāmatu pilsētā”, kad bērni 2-3 stundas dienā dodas interesantos maršrutos par izzinošu tēmu.”

Bet no manis tikai labākie vārdi un atmiņas par nometni visu vecumu latviešiem „3×3”, kurā kopā ar bērniem un māsas ģimeni piedalījāmies 2012. gada vasarā. Noteikti gribēšu to piedzīvot vēlreiz, kad bērni būs paaugušies, jo tik saturīgi, jēgpilni un interesanti pavadīta nedēļa prom no ikdienas rūpēm, turklāt 100% kopā ar ģimeni, negadās bieži. Savukārt šovasar esmu ieplānojusi 2 nometnes tikai sev. 25.-27. jūlijā došos uz Miķeļbāku, lai kopā ar Intu Blūmu un citām burvīgām sievietēm piedzīvotu meditatīvi svinīgu pasākumu jūras krastā ar dažādām nodarbībām, sievišķības atvēršanas rituāliem, muzicēšanu, sakrālo deju un dzīves svinēšanu. Bet augusta vidū, klusā un rāmā, pļavu un mežu ieskautā lauku sētā Ķempēni, Evitas Ružas, Diānas Timofejevas, Ievas Grases un citu burvīgu sieviešu vadībā un kompānijā izbaudīšu visu, ko sniegs nometne Sievietes Daba dabā.

No sirds priecājamies par tiem LVK biedriem, kuri ne tikai apmeklē, bet nometnes organizē paši. Tā savam un citu priekam, kā arī ņemot vērā vecāku un bērnu vajadzības, dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas kā sava novada, tā visas Latvijas bērniem piedāvā skolotāja Ramona no Jūrmalas, kura jau 17 gadus organizē dažāda veida aktivitātes, t. sk. nometnes. Pēdējos gadus Ramona vada arī Velo ceļotāju klubu, kas visiem, kuri ar velo ir uz tu, kā arī domubiedriem un līdzīgi domājošiem jauniešiem un skolas vecuma bērniem, piedāvā doties dažādos izbraukumos un piedalīties nometnēs. Arī šogad, augusta sākumā, notiks jau tradicionālā nometne ar velo „piesitienu” Kandavā, ja interesē – raksti: ra-moon@inbox.lv. Par nometņu vadīšanu Ramona saka šādi: Gribētu norādīt uz dažām lietām, kas ir būtiskas nometnē esošā jaunieša veiksmīgai atpūtai. Nezinu kā citās nometnēs, bet man (velo, izdzīvošanas, amatnieku un teātra nometnēs) ir ļoti svarīgi, lai jaunieši tās pāris dienas, ko pavadām kopā, izbaudītu visu, ko piedāvājam. Pa šiem gadiem, kopš vadu nometnes, ir ļoti mainījusies jauniešu attieksme un vēlēšanās vispār kaut ko darīt. Savās nometnēs es aicinu jauniešus un vecākus pārrunāt mobilo telefonu un datoru izmantošanu nometnes laikā. Neesmu 100% pret, bet, ja godīgi, tas ļoti traucē – sākot jau ar to, ka ierīces tiek nemitīgi lietotas un pats jaunietis nespēj izvērtēt reālo nepieciešamību līdz pavisam praktiskam faktoram – telefons var pazust, izmirkt, iekrist ūdenī utt. Tāpēc es piedāvāju iespēju, kad zvaniem no sava telefona ir atvēlēta viena stunda no rīta un vakarā, ārkārtas zvani iespējami no instruktoru vai mana telefona, bet pārējā laikā visas „superierīces” drīkst nodot manā glabāšanā aiz slēgtām durvīm. Ar kabatas naudu  ir līdzīgi – ir jaunieši, kuri paši to sargā, glabā un prot to izlietot mērķtiecīgi, bet ir gadījumi, kad… Par drēbēm viss skaidrs – atbilstoši laika apstākļiem un aktivitātēm… Tomēr, ja meitene ierodas uz velo nometni ar diviem lieliem čemodāniem, kuros ir salikts viss, sākot ar pāris matu lakas pudelēm, n-tajām nagu lakām, matu taisnotāju, fēnu, vairākiem bikini, baltām un rozā ekskluzīvām biksēm utt., piedodiet, es to nevaktēšu un nemazgāšu. Tāpēc manās nometnēs mēs slēdzam trīspusēju līgumu – es, vecāki un pats nometnes dalībnieks, lai šī atbildība un noteikumi ir skaidri visām pusēm…”

Mans secinājums nometņu sakarā ir šāds – kas meklē, tas atrod! Neviens gan nav teicis, ka tas būs viegli – ir jāiegulda ne mazums laika plānošanā, informācijas meklēšanā utt., lai atrastu tieši savam bērnam un iespējām vispiemērotāko, bet šīs pūles ir to vērtas! Tomēr, lai atvieglotu šo procesu citiem, aicinām arī Tevi dalīties informācijā – ja Tev vai Taviem bērniem ir lieliska pieredze nometņu sakarā, atraksti mums, mēs padalīsimies tālāk!

Lai visiem Jums izdevusies, piedzīvojumiem un notikumiem bagāta vasara. Izbaudiet visu, ko tā sniedz – gan nometnes, gan ekskursijas, pārgājienus, nakšņošanu teltīs, laivošanu, sēņošanu, festivālus, mājās gatavotu saldējumu un melleņu ēšanu melnām mutēm! Lai priecīgiem vecākiem priecīgi bērni!

Zane

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *